Patron szkoły - Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie

Jan Paweł II to Patron naszej szkoły.

Nieprzebrane bogactwo intelektualne, duchowe i kulturowe myśli Jana Pawła II, różnorodność przedsięwzięć naszego Patrona oraz Jego niezłomna działalność apostolska stanowią twórczą inspirację w codziennej pracy edukacyjnej całej szkolnej społeczności – Uczniów i Nauczycieli. Głębokie zrozumienie tych wskazówek, ich stosowanie w pracy i życiu, a dzięki temu umacnianie oraz pomnażanie dziedzictwa Papieża Polaka traktujemy jako swoje ważne zadanie i jednocześnie wielki zaszczyt.

Kim jest Jan Paweł II?

To wielki uczony, filozof i myśliciel; teolog i moralista; "Papież z dalekiego kraju", który dokonał wielkiego przełomu, który wyszedł poza mury Watykanu z głęboką, serdeczną wiarą i odwagą wprowadzania zmian w życiu człowieka, kościoła i świata; humanista, który walczył o pokój między ludźmi i narodami, który walczył o każdego człowieka, o jego prawo do wolności i godności.
To człowiek dialogu, szacunku i otwartości wobec wielkiego dziedzictwa ludzkości – historii i kultury, a przede wszystkim prawa człowieka do jego języka ojczystego i narodowej tradycji, która nas kształtuje i umacnia.
To także artysta, wrażliwy poeta i oryginalny twórca, miłośnik świata natury, niestrudzony, odważny pielgrzym, który z niezwykłą siłą woli, umysłu i serca przemierzał cały ziemski glob, aby dotrzeć tam, gdzie wcześniej nie znano nawet jego imienia, by mówić do ludzi w ich języku, by rozumieć i doceniać ich obyczaje, by dawać świadectwo prawdy, miłości i odpowiedzialności w życiu każdej społeczności, każdej wspólnoty, każdego człowieka.
To przyjaciel, który naprawdę kochał świat i ludzi, a do nas - młodych wielokrotnie kierował słowa apelu pełnego wiary i nadziei.

Qouote icon
Nie wpisujcie w projekt Waszego życia treści zniekształconej, zubożałej i zafałszowanej: gdyż miłość zawsze „współweseli się z prawdą”. Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! (...). Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania.
Jan Paweł II, List Apostolski do młodych całego świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, 31.03.1985

Na czym polega wychowanie?

To obowiązek i zaszczyt.
To wspaniała możliwość codziennego świadczenia prawdy, bycia dla innych, współdziałania z drugim człowiekiem.
To odkrywanie – codzienne i uparte tego, co w nas najlepsze i najpiękniejsze, tego, co będzie Twoim darem Uczniu i Twoim zadaniem – Nauczycielu.
Nie lękajmy się więc być razem i być dla siebie.
My – nauczyciele, idźmy do młodzieży.
Trwajmy w swoim powołaniu, doskonalmy przymioty ducha i umysłu, abyśmy sprostali zadaniu wyrażonemu w zaszczytnych słowach:

Qouote icon
Jestem Twoim nauczycielem. Jestem Twoim wychowawcą. Nie znam gotowych odpowiedzi na Twoje niecierpliwe pytania. Pomogę Ci szukać tych odpowiedzi tak długo, tak wytrwale i tak gorliwie, abyś zrozumiał, jak wiele zależy od tego, jaką każdy z nas przyjmie miarę swego życia i swego człowieczeństwa. Wiele nauczysz się ode mnie – swego nauczyciela i ja nauczę się wiele od Ciebie – mój Uczniu.
,

I to jest właśnie ten najważniejszy dar.