Integracja - Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie

Szkolne Koło Integracji

folder-integracja

O nas

W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole zrodziła się inicjatywa o nazwie "Szkolne Koło Integracji". To wspólne przedsięwzięcie nauczycieli, rodziców i uczniów, którym leży na sercu idea szeroko pojętej integracji całej społeczności szkolnej. Z szczególną troską otaczamy uczniów z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ale nasza opieka obejmuje wszystkich uczniów z różnych klas.

Nasza działalność skupia się na organizowaniu spotkań, warsztatów i wyjść, do których serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły. Podczas tych wydarzeń tworzymy prace plastyczne i angażujące projekty, które rozwijają kreatywność dzieci. Przygotowujemy także przedstawienia szkolne, eventy, pogadanki, prelekcje i wycieczki. Wszystko po to, aby dzieci mogły się spotkać, spędzić ciekawie czas wolny i jednocześnie zdobyć wiedzę na temat niepełnosprawności, integracji i tolerancji.

Nasze spotkania odbywają się w przyjaznej atmosferze, często urozmaicone drobnym poczęstunkiem. Relacje z naszych projektów dostępne są w mediach społecznościowych szkoły.
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Nasza Misja

Nasza misja opiera się na wsparciu dzieci i młodzieży, tworzeniu spotkań integracyjnych, organizowaniu wspólnych wyjść oraz prowadzeniu inspirujących warsztatów. Pragniemy być aktywnymi uczestnikami społeczności poprzez zaangażowanie w akcje charytatywne, które mają na celu poprawę jakości życia innych.

Jednym z głównych celów naszej misji jest szerzenie świadomości na temat niepełnosprawności, integracji oraz tolerancji. Chcemy budować mosty porozumienia między ludźmi, promując zrozumienie i akceptację w naszej społeczności. Nasza praca skupia się na rozwijaniu empatii i wspólnym tworzeniu pozytywnego środowiska, w którym każde dziecko i młodzież czują się akceptowane i doceniane.

Terminy spotkań i wydarzeń

styczeń 2024

• Dzień masek karnawałowych
  • Wyjście do kina na film " Akademia pana Kleksa"

luty 2024

• Warsztaty Walentynkowe

• Szkolny Dzień teleturniejów i konkursów

• Obchody dni świadomości autyzmu

maj 2024

• Warsztaty na Dzień Mamy

czerwiec 2024

• Warsztaty na Dzień Taty

O innych wydarzeniach i spotkaniach będziemy na bieżąco informować na stronach szkoły.

Słowniczek

Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży zdrowych z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych (niepełnosprawnych ruchowo, niewidzących i niedowidzących, niesłyszących i słabosłyszących, upośledzonych umysłowo, z autyzmem, z niepełnosprawnością sprzężoną).

Niepełnosprawność to według definicji World's Health Organisation – Światowej Organizacji Zdrowia, ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności w sposób lub w zakresie uważanym za normalny dla człowieka, wynikające z uszkodzenia i upośledzenia funkcji organizmu.

Polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowości, ale również dla każdego, różnego od nas człowieka. Tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itd..

Jest zaburzeniem neurorozwojowym. Charakteryzuje się głębokimi zaburzeniami relacji społecznych, deficytami w werbalnej i niewerbalnej komunikacji oraz stereotypowymi i powtarzającymi się wzorcami zachowań i zainteresowań.

Ważne daty

11 luty - Światowy Dzień Chorego